Lukasz Buszka blog

projektuje, fotografuje, podróżuje, gotuje

Kategoria ‘Łodzkie pomniki’

ot czas wspominek

bez komentarza

Spacer foto z kolega który na chwilę wrócił do kraju, przy pogaduchach kilka fot wpadło do karty.






Autor: Lukasz Buszka

13 wrz 2010 o 23:26.

Zdroje na upalne lato

bez komentarza

Wczesną zima dzieciaki bawiły się w ganianego dziś przyjrzyjmy się im bliżej. Co prawda zdroje częściej stanowią tło do zdjęć niż zgodnie z założeniem do gaszenia pragnienia ale tak czy inaczej i pomysł dobry i zawsze można faktycznie skorzystać z zimne wody dla ochłody.


Autor: Lukasz Buszka

5 lip 2010 o 2:39.

Park im. Szarych Szeregów dawniej „Promienistych”

bez komentarza

lb_41

lb_38
lb_40
lb_44

Kropla Historii

W listopadzie 1942 roku Żydzi dostali od Niemców rozkaz wyburzenia dawnych drewnianych domków przy ul. Przemysłowej na Marysinie i postawienia w ich miejsce baraków.

W grudniu 1942 r., w obrębie dzisiejszych ulic: Brackiej, Emilii Plater, Górniczej i Zagajnikowej, wyodrębniono obóz dla polskich dzieci i młodzieży. Oficjalna niemiecka nazwa to Polenjugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt.

Niemcy utrzymywali, że był to obóz wychowawczy dla młodocianych kryminalistów, ale faktycznie był to obóz koncentracyjny dla dzieci od lat kilku do 16. Nieletni więźniowie pochodzili z terenów włączonych do Rzeszy oraz z Generalnego Gubernatorstwa. Część została zabrana z sierocińców, część to dzieci osób, które przebywały w niemieckich więzieniach za różne przewinienia.

To jedyny obóz koncentracyjny przeznaczony wyłącznie dla dzieci. Był otoczony wysokim parkanem z desek i strzeżony przez niemieckich wartowników. Główna brama znajdowała się przy ul. Przemysłowej, gdzie stał budynek komendy, stąd popularna nazwa: obóz przy Przemysłowej. Mali więźniowie musieli pracować od rana do wieczora, nosili trepy i obozowe ubrania. Byli karani biciem za wszelkie przewinienia.

Nie do końca jest jasne, dlaczego obóz powstał wewnątrz żydowskiej dzielnicy. Być może dlatego, by nie kłuć w oczy Polaków. Jak ustalili badacze, do stycznia 1945 r. przez obóz przy ul. Przemysłowej przeszło około 1600 polskich dzieci (choć liczby podawane w różnych źródłach mówią nawet o 10 tys.!). 136 młodocianych więźniów zmarło bądź zostało zamordowanych. W chwili wkroczenia do Łodzi Rosjan na terenie obozu było jeszcze blisko 900 osób.

Po obozie pozostał tylko budynek dawnej komendy przy ul. Przemysłowej 34, baraki wyburzono. W maju 1971 r. w pobliskim Parku im. Szarych Szeregów (dawniej Promienistych) postawiono pomnik Pękniętego Serca, zaprojektowany przez Jadwigę Janus i Ludwika Mackiewicza. Ma on formę serca, w środku wydrążona jest przestrzeń, która ma kształt dziecka. Zarys chłopca zaprojektowany został na podstawie zdjęcia Edwarda Barana, byłego więźnia obozu dla dzieci. Na płycie pomnika są słowa: „Odebrano Wam życie, dziś dajemy Wam tylko pamięć”.

źródło:http://www.ghetto.lodz.pl

Wiecej stron z informacjami
Spacery po zielonej Lodzi
Ghetto Lodz

Autor: Lukasz Buszka

5 sty 2010 o 17:11.

02 Piotrkowska

bez komentarza

lb_17

Mówią o mnie Miś Uszatek… Tak w końcu doczekaliśmy się naszego małego symbolu miasta. Stoi sobie spokojnie niestety trochę mało widoczny dla przechodniów ale jednak zawadiacko z klapniętym uszkiem kiwa do nas.

Autor: Lukasz Buszka

16 gru 2009 o 23:02.